Gacek brunatny Plecotus auritus, autor Justyna Osuch

Nietoperze są jedynymi latającymi ssakami jakie możemy zaobserwować na naszym niebie. Podobnie jak wiele gatunków ptaków, odpoczywają i rozmnażają się w dziuplach drzew lub szczelinach ścian i murów, lecz nigdy nie budują gniazd. Bardzo chętnie zasiedlają też specjalne budki dla nietoperzy.

Te nocne ssaki są skryte i płochliwe, a schronień potrzebują w kilku celach. Przede wszystkim unikają latania w świetle dziennym, więc przed świtem szukają dziupli lub budki dla nietoperzy, w której będą mogły nie niepokojone przeczekać do zmroku. Także w trakcie nocy robią sobie odpoczynki, zwłaszcza na długich przelotach i wtedy przydaje im się schronienie. Najważniejsze jednak jest odpowiednie lokum w trakcie sezonu rozrodczego.

Nietoperze mają bardzo ciekawą biologię lęgową. Gody odbywają późnym latem i jesienią, kiedy to samce szukają samic i z nimi kopulują. Samice jednak nie zachodzą w ciążę od razu. Potrafią przetrzymać nasienie w drogach rodnych przez całą zimę i dopiero wczesną wiosną dochodzi u nich do owulacji i zapłodnienia. Młode rodzą się późną wiosną i są całkowicie uzależnione od opieki matki. Młody nietoperz wisi stale na jej brzuchu i ssie mleko. Samice nietoperzy na czas porodu i odchowu młodych łączą się w kolonie. W zależności od gatunku i warunków, mogą liczyć od kilku do nawet setek osobników.
Jak się okazuje wiele gatunków chętnie korzysta w tym celu ze skrzynek rozrodczych dla nietoperzy, gdzie kilka samic może jednocześnie opiekować się młodymi. Młode nietoperze są pod opieką matki przez około 1-2 miesiące, po czym rozpoczynają samodzielne, dorosłe życie.

Autor: mgr Krzysztof Dudek
Instytut Zoologii UP w Poznaniu

 

Polecamy również